Wawel – jak dojechać i gdzie zaparkować?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zamek Królewski na Wawelu położony jest na Wzgórzu Wawelskim w Dzielnicy Stare Miasto w Krakowie. Z Wawelu jest około 10 minut spacerem do Rynku Głównego, Dworzec Główny w Krakowie oddalony jest około 20 minut od Wawelu.

Dojazd do Zamku Królewskiego na Wawelu

Dojechać na Wawel można komunikacją miejską MPK – tramwajem (Przystanek Wawel przy ul. Św. Gertrudy) lub Filharmonia (przy zbiegu trzech ulic Straszewskiego, Zwierzynieckiej oraz Franciszkańskiej.

Dojazd autobusami linii miejskich: przystanek Stradom przy ul. J. Dietla, skąd do Wawelu jest około 5 min. pieszo lub przystanek Jubilat przy Al. Krasińskiego, z kolei stąd do Wawelu mamy ok. 10 min. pieszo.

Zdjęcie tramwaju Kraków

Parkowanie w pobliżu Wawelu.

Parkingi dla samochodów osobowych są zlokalizowane w bardzo bliskiej odległości.
W pobliżu Zamku dostępne są podziemne płatne parkingi: przy ul. Plac Na Groblach obok hotelu Sheraton, skąd do Wawelu jest 5 min. pieszo oraz przy Muzeum Narodowym w Krakowie, skąd mamy pieszo ok. 20 min. do Wawelu 20 lub możemy dojechać komunikacją autobusową z przystanku Muzeum Narodowe. Wysiadamy na przystanku Jubilat, a następnie mamy około 10 min. piechotą do Wawelu.

Parkingi przy Wawelu mapa

Źródło: https://www.google.pl/maps/

Miejsca przeznaczone do parkowania dla osób z niepełnosprawnością w pobliżu Zamku Królewskiego na Wawelu:

Kilka miejsc parkingowych jest wyznaczonych przy ul. Bernardyńskiej, kolejne przy ul. Smoczej, ul. Koletek, następnie są wyznaczone miejsca na parkingu Pod Wawelem przy ul. Świętego Idziego, przy ul. Straszewskiego, przy ul. Powiśle.

Możliwe jest również parkowanie wzdłuż ulic: ul. Smocza, ul. Bernardyńska, ul. Straszewskiego (parkowanie płatne od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00), obecnie parkowanie w niedzielę jest zwolnione z opłat, jednak bezpłatne parkowanie powoduje, że jest bardzo ciężko znaleźć wolne miejsca w niedzielę w obrębie ścisłego centrum Krakowa.

Dojazd hulajnogami elektrycznymi, rowerem.

Parkingi dla autokarów znajdują się przy ul. Powiśle 11, 5 min. pieszo od Wawelu, w przypadku braku wolnych miejsc parkingowych właściciele parkingu dysponują dodatkowym parkingiem przy Al. 3 Maja obok Stadionu Wisły Kraków.

Na Wzgórze Wawelskie zabronione jest wprowadzanie rowerów i hulajnóg. W pobliżu bram wejściowych umieszczone zostały stojaki na rowery, przy których można je zostawić, odpowiednio zabezpieczając.