Koronacje królewskie na Wawelu

Historyczne koronacje Królewskie w Krakowie

Wawel skrywa w swoich starych murach nie tylko arcydzieła architektoniczne, ale również niezwykłą historię koronacji królewskich. Na tym malowniczym wzgórzu rozpoczynały się ceremonie, które na stałe wpisały się w annały polskiej monarchii. To miejsce stało się świadkiem i uczestnikiem ceremonii, które rzeźbiły losy Polski, kształtując jej dzieje na przestrzeni wieków. Ostatni akt tej niezwykłej historii również rozegrał się w tym miejscu.

Wawel

Koronacja na Wawelu

Po połączeniu wszystkich ziem polskich i za zgodą Stolicy Apostolskiej, 20 stycznia 1320 roku Władysław Łokietek stał się pierwszym monarchą koronowanym na Wawelu. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w urokliwej katedrze na historycznym wzgórzu. Była to pierwsza udokumentowana koronacja królewska w Krakowie. Od tej chwili Wawel stał się nie tylko miejscem koronacji, ale także duszą polskiej władzy, świadkiem przełomowych momentów naszej historii.

Począwszy od pierwszego koronowanego króla, Władysława Łokietka, również kolejni władcy, tacy jak Władysław II Jagiełło, Zygmunt Stary czy Jan III Sobieski kontynuowali tę tradycję, przypieczętowując swoją władzę na Wawelu. 7 stycznia 1734 w Katedrze miała miejsce ostatnia koronacja królewska Augusta III.

Przebieg koronacji 

Tradycyjny ceremoniał koronacyjny obejmował czterodniowe uroczystości. Piątek i sobota poprzedzały dzień koronacji, który przypadał na niedzielę. Same uroczystości koronacyjne rozpoczynała przysięga składana przez króla, który klęczał przed prymasem. Pytany był o służbę wierze, obronę Kościoła, sprawiedliwe rządy i obronę Królestwa.

zamek wawel w krakowie

Pomazanie króla świętymi olejami przez prymasa było kluczowym momentem ceremonii. Następnie król otrzymywał miecz, którym trzykrotnie ciął powietrze, czyniąc znak krzyża. Kolejno przydzielano mu koronę, berło i jabłko. Po koronacji odprawiana była msza święta, podczas której król składał ofiarę z chleba i wina oraz całował relikwiarz Krzyża Świętego.

Polskie insygnia koronacyjne, czyli korona, jabłko, berło i miecz, stanowiły symboliczne oznaki władzy, godności i stanu królewskiego. Dziś te cenne artefakty możemy podziwiać w Skarbcu Koronnym na Wawelu, gdzie są one uroczyście przechowywane.

Groby Królewskie na Wawelu 

Na Wzgórzu Wawelskim w kryptach Katedry znajdują się groby królów, królowych i zasłużonych dostojników, tworząc miejsce pełne majestatu i historii. W Katedrze znajdują się krypty, których piękno i historia przykuwają uwagę każdego odwiedzającego. W tych podziemnych przestrzeniach spoczywają szczątki wybitnych postaci, Jan III Sobieski, król Zygmunt III Waza czy król Zygmunt II August. To miejsce, gdzie monarchowie i ich bliscy zostali pochowani, zyskując wieczną pamięć.

pomnik Tadeuszowi Kościuszko Wawel

Oto Krypty, jakie znajdują się w Katedrze na Wzgórzu Wawelskim: 

Krypta św. Leonarda 

Krypta Stefana Batorego 

Krypta rodziny Władysława IV 

Krypta Zygmuntowska 

Krypta Zygmunta Starego 

Krypta Wazów 

Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów Groby Królewskie są nie tylko miejscem spoczynku władcy, lecz również dziełem sztuki sepulkralnej. Ich zdobienia, nagrobki i rzeźby prezentują bogactwo artystycznego dziedzictwa Polski. Odwiedzający mogą podziwiać piękno i detal zdobień, które często przedstawiają postacie zmarłych.

Wawel w zasięgu ręki 

Spacerując śladami koronacji królewskich na Wawelu, odkrywamy nie tylko przeszłość, lecz także piękno i majestat tego wyjątkowego miejsca. Dla tych, którzy pragną zanurzyć się w historii Polski, Wawel staje się niezwykłą podróżą przez wieki. 

wawel zielony ogród

Bilety online na zwiedzanie Wawelu ułatwiają dostęp do tego historycznego kompleksu. Oprócz imponującej Katedry warto zobaczyć również Zamek Królewski czy Skarbiec Koronny. Miejsca te otwierają przed odwiedzającymi wrota do fascynującej historii. Również zwiedzanie z przewodnikiem może wzbogacić tę podróż, ukazując nie tylko architektoniczne detale, ale także ukryte zakamarki pełne niezwykłych opowieści.

Zobacz również