Kto jest pochowany w Katedrze na Wawelu?

Katedra Wawelska, wznosząca się nad Krakowem, to jedno z najważniejszych miejsc kultury i historii Polski. Jest nie tylko świątynią, ale także miejscem spoczynku wielkich postaci. Zwiedzając Katedrę, odkrywamy grobowce królów, bohaterów narodowych i wybitnych osobistości, które miały znaczący wpływ na losy kraju. 

Historia Katedry na Wawelu sięga XI wieku, kiedy to na wzgórzu wawelskim wzniesiono pierwszą budowlę sakralną. Obecny kościół katedralny powstał w kolejnych wiekach, zachwycając nie tylko architekturą, ale również bogactwem swojego wnętrza. 

Przyjrzyjmy się, kto jest pochowany w tej świątyni i dlaczego warto odwiedzić to miejsce z doświadczonym przewodnikiem. 

Tajemnice Katedry na Wawelu: Kto Spoczywa w Dawnej Stolicy Polski 

Jednym z najważniejszych powodów do odwiedzenia Katedry Wawelskiej są groby królów Polski. W krypcie pod prezbiterium spoczywają władcy, których imiona są ściśle związane z historią naszego kraju. 

Katedra Wawelska pełni również funkcję miejsca pochówku dla artystów, pisarzy, uczonych i innych osób, które wniosły istotny wkład w rozwój kultury i nauki w Polsce. Zwiedzając te krypty, można odkryć fascynujące historie związane z postaciami, które miały niezwykłe znaczenie dla dziejów naszego kraju. 

Kogo pochowano w Katedrze na Wawelu?

Krypty, czyli podziemne komory grobowe, odgrywają niezwykle ważną rolę jako miejsca pochówku w wielu katedrach i świątyniach na całym świecie. 

Krypta św. Leonarda powstała w latach 1090–1117 

Na środku Krypty św. Leonarda znajduje się grób biskupa Maurusa, odkryty w 1938 roku podczas prac archeologicznych. Oprócz niego w krypcie tej spoczywają: 

– Król Jan III Sobieski 

– Królowa Maria Kazimiera 

– Król Michał Korybut Wiśniowiecki 

– Książę Józef Poniatowski 

– Tadeusz Kościuszko 

– Gen. Władysław Sikorski 

To właśnie w tej krypcie jeszcze jako ksiądz Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę. Krypta Stefana Batorego

Król Stefan Batory został pochowany w Katedrze Wawelskiej pod kaplicą Mariacką 23 maja 1588 roku, a jego sarkofag wykonany przez gdańskiego konwisarza Daniela Gieselera I został dostarczony po blisko półtorarocznych pracach. 

Krypta rodziny Władysława IV 

W tej krypcie znajduje się grobowiec rodziny króla Władysława IV Wazy i jego żony, królowej Cecylii Renaty. Pochowane są również ich dzieci: królewicz Zygmunt Kazimierz Waza oraz królewna Anna Maria Izabela. 

Krypta Zygmuntowska 

Krypta przeznaczona rodzinie Zygmunta Starego. Spoczywają tu: 

– król Zygmunt II August 

– królowa Anna Jagiellonka 

– królowa Anna Austriaczka 

– królewicz Aleksander Karol Waza 

– król Stanisław Leszczyński 

Krypta Zygmunta Starego 

Znajduje się tu kamienny sarkofag, w którym spoczywa król Zygmunt I Stary oraz jego syn Olbracht, który zmarł, będąc niemowlakiem. Ten królewski sarkofag został udekorowany medalionem z wizerunkiem króla, którego projektantem był Bartolommeo Berrecci. 

Krypta Wazów 

W tek krypcie spoczywają: 

– król Zygmunt III Waza 

– królowa Konstancja Austriaczka 

– kardynał Jan Albert Waza 

– królowa Ludwika Maria Gonzaga 

– król Jan Kazimierz Waza 

– królewicz Jan Zygmunt Waza 

Tu również znajduje się urna z ziemią z Katynia i wmurowana pamiątkowa tablica ku czci zbrodni katyńskiej. 

Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów 

Spoczywa tu marszałek Józef Piłsudski. Towarzyszy mu urna z ziemią z grobu jego matki Marii z Bilewiczów Piłsudskiej. W progach tej krypty pochowany jest również Lech Kaczyński wraz z żoną Marią Kaczyńską, tragicznie zmarli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. 

wawel mankieta

Odkryj Historię Katedry Wawelskiej z Przewodnikiem 

Zwiedzanie Katedry Wawelskiej i poznanie historii pochowanych tam postaci to niezwykła podróż w czasie przez historię Polski. Podziwianie sarkofagów królów i bohaterów narodowych oraz poznanie ich dokonań może być jeszcze bardziej fascynujące, gdy uczynisz to w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

Zwiedzanie z przewodnikiem ma wiele zalet. Po pierwsze, przewodnik może dostarczyć głębszych i bardziej interesujących informacji na temat każdej postaci oraz ich znaczenia dla historii Polski. Po drugie, przewodnik może pomóc zrozumieć kontekst architektoniczny i artystyczny Katedry, podkreślając unikalne detale i symbolikę. 

Jeśli planujesz zwiedzanie z przewodnikiem, bilety można łatwo kupić online na stronie Wawel Bilety. Skorzystanie z usług przewodnika zapewni Ci pełne zanurzenie się w historię i atmosferę tego wyjątkowego miejsca. Zaplanuj swoją wizytę, kup bilety już dziś i odkryj tajemnice Katedry Wawelskiej pod okiem profesjonalnego przewodnika!

Zobacz również