Smok Wawelski – legenda z czasów grodu Kraka

Smok Wawelski – legendarna bestia z Krakowa

Krąży od dawien, dawna legenda, że przed wiekami Smok Wawelski terroryzował mieszkańców grodu Kraka, od którego imienia powstała później nazwa naszego miasta – Kraków. Miejska osada rozwijała się wspaniale, mieszkańcy wraz z królem i jego córką Wandą cieszyli się beztroskim życiem. Aż do dnia, gdy pod Wzgórzem Wawelskim według podań, pojawił się wielki smok. Bestia zdecydowała się zamieszkać w jamie pod wawelskim wzgórzem, lekceważąc toczące się w mieście życie i ludzi.

Potwór zamieszkiwał jamę, a mieszkańcy musieli mu dostarczać ofiary z bydła. Według niektórych podań, bestia pożerała jedynie dziewice i siała postrach wśród mieszkańców.

Próbowano go pokonać na wiele sposobów, było wielu śmiałków, gotowych ujarzmić bestię siłą – ale żadnemu z rycerzy nie udało się go pokonać gdyż jego skóra i łuski były odporne na strzały i miecze atakujących go śmiałków. Dokonał tego dopiero szewc o imieniu Skuba.

Legenda głosi, że wypchał on barana siarką i postawił przed smoczą jamą. Głodny potwór pożarł baranka i w taki sposób wpadł w zastawioną przez Skubę sprytną pułapkę. Siarka sprawiła bowiem, że poczuł palenie w gardle. Aby ugasić pragnienie, pił wodę z Wisły – tak długo, aż w rezultacie pękł. W grodzie zapanowała ogromna radość, a szewc został bohaterem.

Smok Wawelski – to legendarna postać, która do dziś stanowi symbol zabytkowego miasta Krakowa. Zamieszkujący pod wzgórzem Wawelu baśniowy stwór po dziś dzień ma swój pomnik na bulwarach przed Wawelem i przyciąga tłumy turystów. Przy rzeźbie znajduje się wejście do smoczej jamy, a wycieczka w to miejsce jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Krakowa. Dzisiaj zdjęcie ze smokiem to tylko rozrywka, a Smok Wawelski w takiej postaci zupełnie nie przeraża.

Smocza Jama w Krakowie

Tuż obok, przy pomniku znajduje się jaskinia smoka wawelskiego, tak zwana Smocza Jama. To skalna grota, która powstała około 12 milionów lat temu. Turyści mogą przejść się jamą smoka na trasie długości 81 metrów, choć cała utworzona formacja mierzy 270 metrów. Wejście do tej atrakcji znajduje się przy Baszcie Złodziejskiej, na Wzgórzu Wawelskim.

Szczątki smocze na Wawelu


Na wzgórzu Wawelskim, przy wejściu do Katedry znajdują się zawieszone ogromne kości, które według historycznych podań należą do smoka wawelskiego. Szczątki znajdują się tam niemal od zawsze, a ich obecność potwierdzają już średniowieczne pisma. W 1937 roku profesor UJ Henryk Hoyer potwierdził w swojej ekspertyzie, że są to części szkieletu nosorożca, walenia i mamuta.

Smok Wawelski, czy to tylko legenda? Czy może jednak jest trochę prawdy w tym, że jakiś potwór mógł siać postrach na mieszkańcach Krakowa dawno, dawno temu?

Bilety online na zwiedzanie Wawelu ułatwiają dostęp do tego historycznego kompleksu. Miejsca te otwierają przed odwiedzającymi wrota do fascynującej historii. Również zwiedzanie z przewodnikiem może wzbogacić tę podróż, ukazując nie tylko architektoniczne detale, ale także ukryte zakamarki pełne niezwykłych opowieści.

Zobacz również