Wawel z przewodnikiem — niezapomniane doświadczenie dla całej rodziny

Zapraszamy Cię na wyjątkową podróż przez historię i dziedzictwo Polski. To niezwykła okazja, by odkryć bogactwo tajemnic, opowieści i piękna, jakie skrywa ten zamek.

Wawelski Zamek, majestatycznie wznoszący się nad Krakowem, to perła polskiej historii i architektury. Trasa zwiedzania Wawelskiego Zamku to fascynująca podróż, pełna tajemnic i opowieści. To miejsce jest doskonałym wyborem zarówno dla miłośników historii, jak i dla rodzin pragnących wspólnie odkrywać nowe przestrzenie.

Komnaty Królewskie na Wawelu stanowią niezwykle ważny fragment polskiej historii. To w tych ścianach królowie, królowe prowadzili swoje dworskie życie, podejmowali ważne decyzje i tworzyli historię kraju. Wyjątkowa aura tych miejsc przenosi nas w czasie do XIV wieku, kiedy to Wawel stał się stolicą Królestwa Polskiego.

Zwiedzanie

Zacznijmy od Wzgórza Wawelskiego, na którego szczycie zamek dumnie góruje. Spacerując przez Dziedziniec Wewnętrzny, wchodzisz w bramy zamku, a pierwszym przystankiem jest Arkadowy Dziedziniec – gdzie słynne arkady i krużganki przywołują atmosferę minionych epok. Dziedziniec Wawelski ma niezwykły urok dzięki harmonijnemu połączeniu różnych stylów architektonicznych. Można zauważyć wpływy gotyku, renesansu i baroku, tworzące niepowtarzalną atmosferę.

Poznaj jakie Sale skrywa zamek

Sala Senatorska – Wchodząc w głąb zamku, trafisz do Sali Senatorskiej zwanej także Tanecznicą, która jest największą salą zamku wchodzącą w skład ekspozycji Reprezentacyjnych Komnat Królewskich. Odbywały się tutaj ważne uroczystości państwowe i dworskie, wesela królewskie, bale, widowiska teatralne — po raz pierwszy z okazji zaślubin Zygmunta I i Bony (1518 roku). Królowie Polski spotykali się z senatorami, podejmowali ważne decyzje polityczne. Dziś można tam zetknąć się z atmosferą minionych wieków, otoczyć się renesansowym wystrojem i przenieść w czasie.

Sala Kolumnowa, zwana także Srebrną lub Merliniego, która zachwyca swoim wystrojem. Jest to przestrzeń, w której historyczne detale łączą się z artystycznym pięknem. Wspaniałe zdobienia, lustra i kunsztowne meble tworzą niepowtarzalny klimat, wprowadzając w świat świetności dawnych czasów. Sufit podparty jest na toskańskich kolumnach. Na ścianach portrety pędzla malarza królewskiego, Marcelego Baciarellego.

Sala Poselska znana także jako Sala Pod Głowami, w której przyjmowano interesantów oraz posłów z innych królestw. W tym miejscu spotykali się senatorowie i posłowie, by omawiać sprawy państwa, podejmować decyzje o kluczowych kwestiach i debatować nad losami kraju. Wnętrze Sali, dostojne i dostępne tylko dla wybranych, było areną, na której kształtował się bieg polityki i decydowano o przyszłości Polski. Sala została ozdobiona przy suficie rzeźbami głów dworzan i mieszczan. Miało to symbolizować otwartość.

Zbrojownia i Skarbiec Królewski

Skarbiec Królewski lub inaczej Skarbiec Koronny — Zlokalizowany w sercu Królewskiego Wawelu, ten mistyczny skarbiec kusi odwiedzających swoim blaskiem i tajemniczością. Skarbiec gromadzi wyjątkowe klejnoty, insygnia władzy oraz dary ofiarowane Polsce przez monarchów i dygnitarzy. Kiedy wkroczy się do wnętrza skarbca, zmysły przenoszą się do innych czasów. Wszystko tu ukazuje przepych dawnych dworów, a każdy eksponat opowiada o swojej własnej historii. Znajduje się tam słynny Szczerbiec – ceremonialny miecz koronacyjny polskich królów. Jego blade ostrze i zdobiony złotem grot sprawiają, że jest to symbol władzy i odwagi.

Zbrojownia – Zbrojownia na Wawelu to miejsce pełne rycerskiego ducha. Główną atrakcją Zbrojowni jest jej kolekcja zbroi – bogaty zbiór, który przedstawia ewolucję wojennego rzemiosła na przestrzeni wieków. Od ciężkich zbroi rycerzy średniowiecznych po wyrafinowane pancerze renesansowych żołnierzy. Oprócz zbroi można tu zobaczyć działa, broń palną oraz liczne przedmioty związane z wojskową historią. Unikatową pamiątką jest kopia husarska z XVII w., malowana w złote pióra, użyta niegdyś jako drzewce chorągwi zdobytej w 1683 r. pod Wiedniem. Do wyjątkowo rzadkich okazów należą też nawiązujące do uzbrojenia antycznego karaceny (zbroje łuskowe) używane w Polsce w końcu w. XVII i 1. połowie w. XVIII.

Ciekawostki i legendy

Ponieważ prócz piękna architektury i bogatej historii, Wawel skrywa również wiele ciekawostek i legend, które nadają mu specjalny charakter. Oto kilka z nich.

Nazwa “Wawel” wiąże się z mitycznymi korzeniami, które osadzone są w legendach i opowieściach przekazywanych przez wieki. Według jednej z najbardziej uznanych legend nazwa “Wawel” pochodzi od mitycznego smoka Wawelskiego, który zamieszkiwał Wawel — wzgórze, na którym znajduje się Zamek Królewski. Niektórzy badacze sugerują, że nazwa może pochodzić od słowiańskiego wyrazu oznaczającego “górę” lub “wzniesienie”, co jest adekwatne do topografii terenu, na którym Wawel się znajduje. Innym możliwym pochodzeniem nazwy jest związane z nią słowo “wawr” oznaczające “groźny” lub “silny”, co dodaje jej dodatkowej siły i znaczenia. Powstanie nazwy “Wawel” w kontekście Krakowa nie ogranicza się jedynie do historycznych aspektów. Wawel stał się symbolem miasta i narodowej dumy dla Polaków. Jego piękno, historia i znaczenie kulturowe są nieodłącznym elementem tożsamości Krakowa.

Niewątpliwie na uwagę zasługuje legenda o kościach oraz wyrzeźbionych głowach w Sali pod Głowami

Kości przy wejściu do katedry — Trzy wiszące kości zwiedzający mogą zobaczyć pod zachodnim wejściem do katedry na Wawelu. Nie każdy jednak wie, że ich historia owiana jest tajemnicą. Kości są umocowane na potężnym żelaznym łańcuchu. Zgodnie z jednym ze starodawnych przesądów, jeśli spadną, będzie to zwiastowało zawalenie się wawelskiej katedry. Inna legenda głosi, że gdy zębem czasu nadgryzione łańcuchy pękają, a kości stoczą się na stopnie katedralnego wejścia, losy Krakowa dobiegną końca, a miasto zapadnie się w wieczną otchłań.

Legenda o głowie – Sala pod Głowami (Sala Poselska) również niesie ze sobą ciekawe historie. Gdy spojrzymy w górę, na jej suficie zobaczymy wyrzeźbione w lipowym drewnie głowy, a jedna z nich ma zasłonięte przepaską usta. Jedna z wielu legend opowiada o rycerzu, który miał przybyć na Wawel, by zdobyć rękę pięknej królewny. W zamku odbywało się wówczas wesele, lecz przed rycerzem postawiono trudne zadanie. Musiał on odgadnąć, którą z głów należy wybrać za swoją przyszłą małżonkę. Rycerzowi jednak udało się rozpoznać ukochaną. Wybrał tę głowę, która miała zasłonięte usta. Inna zaś opowiada o tym, jak Król rozsądzał spory swoich poddanych. Zmęczony słuchał ostatniej ze spraw, chcąc jak najszybciej rozstrzygnąć spór, wysłuchał tylko jednej ze stron, po czym wydał wyrok. Wszystkich zgromadzonych zdziwił postawiony przez Króla wyrok, uważali, że nie jest on sprawiedliwy. Nagle nad zgromadzonymi jedna z wyrzeźbionych pod sufitem głów się poruszyła. Otworzyła usta i w sali rozległ się głos.

– Wyrok Twój królu nie jest sprawiedliwy!

Król zmarszczył brwi i rozkazał, aby strony sporu jeszcze raz przedstawiły mu swoje argumenty. Po wysłuchaniu obu osób wyrok został zmieniony. Zuchwałość drewnianej głowy spod sufitu jednak tak rozzłościła króla, że nazajutrz kazał swoim nadwornym rzeźbiarzom, aby zasłonili jej usta.

Wawel – zwiedzanie z dzieckiem

Zamek Wawelski to nie tylko przestrzeń dla pasjonatów historii i dorosłych badaczy. Dla rodzin z małymi odkrywcami w ofercie znajduje się mnóstwo edukacyjnych i wciągających atrakcji. Wysłuchując opowieści, można z pewnością poczuć się częścią tajemniczego świata przeszłości.

Dlatego nie można przegapić Sali Zbrojowni – to miejsce, które przykuje uwagę i zachwyci młodszych gości, prezentując kolekcję wspaniałych zbroi i broni. Każdy z tych unikalnych eksponatów ma swoją historię do opowiedzenia. Ciekawą propozycją dla dzieci jest Wawel w Miniaturze, fascynujący sposób na przybliżenie im historii. Jeśli zaś chodzi o naukę i zabawę jednocześnie, Dziecięce Centrum Edukacji to niezwykłe miejsce. To centrum interaktywne, gdzie maluchy mogą poznać historię w fascynujący sposób. Wystawy, gry edukacyjne i warsztaty skupione wokół życia na zamku w minionych czasach stanowią niezwykle atrakcyjne lekcje historii.

Zapraszamy Cię do wyjątkowej podróży przez czas i historię na zamku Wawelskim, ale tym razem w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Niech ta podróż stanie się dla Ciebie osobistym zanurzeniem w przeszłość, pełnym interakcji i niezapomnianych emocji. Już teraz masz szansę zarezerwować swoje miejsce na tym niepowtarzalnym spotkaniu z historią, które na zawsze pozostanie w Twojej pamięci.

Z pewnością nie będzie to tylko sucha prezentacja faktów i dat. Z nami odkryjesz ukryte opowieści, anegdoty oraz tajemnice, które przywrócą życie historii zamku.

Dołącz do nas i pozwól, by opowieści przewodnika sprawiły, że zamkowe mury ożyją na nowo. Dzięki tej wyjątkowej podróży nie tylko zgłębisz wiedzę, ale również poczujesz autentyczną bliskość z historią, która będzie Ci towarzyszyć na każdym kroku.

Zobacz również

wejście do apartamentów królewskich na wawelu w krakowie
Odkrycia archeologiczne na Wawelu – Wyjątkowa podróż w czasie

Zamek Wawel to nie tylko majestatyczna rezydencja królów Polski, ale również miejsce pełne tajemnic i…

Czytaj więcej
Zamek Wawel
Czy Jan Paweł II odwiedził Katedrę na Wawelu?

Katedra Wawelska, położona na Wawelu w Krakowie, od wieków stanowi istotny symbol polskiej historii i…

Czytaj więcej
Katedra Wawelska
Kto jest pochowany w Katedrze na Wawelu?

Katedra Wawelska, wznosząca się nad Krakowem, to jedno z najważniejszych miejsc kultury i historii Polski.…

Czytaj więcej
Wawel
Kulinarna Podróż po okolicach Wawelu

Wawel to niezwykłe miejsce o głębokich korzeniach historycznych, które stanowi nie tylko symbol Krakowa, ale…

Czytaj więcej
wawel wieża
Wawel w literaturze: Opowieści i Legendy

Wawel to niezwykłe miejsce, które jest dumą Krakowa. Ten historyczny zamek, wznoszący się nad Wisłą,…

Czytaj więcej
Dzwon zygmunta
Dzwon Zygmunta – Legendy Katedry Wawelskiej

Katedra Wawelska: Żywa Księga Historii Katedra Wawelska, zlokalizowana na Wawelu w Krakowie, nie tylko zachwyca…

Czytaj więcej
wawel w krakowie, zielona trawa, ogród
Gabinet Porcelanowy – Nowa wystawa na Zamku Królewskim

Gabinet Porcelanowy Gabinet Porcelanowy – to nowa, trwała ekspozycja na Zamku Królewskim na Wawelu, która…

Czytaj więcej
Panorama Wawel w Krakowie
Wawel a UNESCO – dlaczego Zamek jest na światowej liście?

Wawel jako symbol Polskiej historii Od najdawniejszych czasów Wawel w Krakowie stanowił symbol potęgi i…

Czytaj więcej
mur obronny zamek Wawel w Krakowi
Tajemnice Katedry Wawelskiej

Bazylika Archikatedralna świętego Stanisława i świętego Wacława, znana również jako Katedra Wawelska w Krakowie, jest…

Czytaj więcej
Zamek Wawel
Zamek Wawel
Koronacje królewskie na Wawelu

Historyczne koronacje Królewskie w Krakowie Wawel skrywa w swoich starych murach nie tylko arcydzieła architektoniczne,…

Czytaj więcej
Kaplica Zygmuntowska na Wawelu

Kaplica Zygmuntowska – największe dzieło znajdujące się w Katedrze Wawelskiej Kaplica Zygmuntowska, usytuowana na Wawelu…

Czytaj więcej
Kiedy zwiedzać Wawel?

Najlepszy czas na zwiedzanie zamku na Wawelu Wawel, perła krakowskiego krajobrazu, ożywa w każdym sezonie,…

Czytaj więcej
zamek wawel w krakowie
Jak tanio zwiedzać Wawel

Wawel to jedno z najważniejszych historycznych miejsc w Polsce. W tym artykule omówimy różne możliwości,…

Czytaj więcej
Wejście centralne na Wawel
„Cegiełki Wawelskie”

Cegiełki Wawelskie – patriotyczna akcja Gdy kroczymy w kierunku Wzgórza Wawelskiego od ulicy Kanoniczej czy…

Czytaj więcej
wejście do apartamentów królewskich na wawelu w krakowie
Wawel Podziemny. Lapidarium

Lapidarium Wawel, perła polskiego dziedzictwa, skrywa przed nami swoje najcenniejsze skarby w podziemiach Zamku Królewskiego.…

Czytaj więcej
Wawel
Świąteczne zwiedzanie Wawelu

Co się dzieje w święta na Krakowskim Wawelu? Kraków przyciąga nie tylko malowniczym krajobrazem, ale…

Czytaj więcej
Wycieczka na Wawel dla rodzin z dziećmi

Zbliżają się ferie zimowe, czas, który doskonale nadaje się na wycieczkę dla rodzin z dziećmi…

Czytaj więcej
wawel mankieta
Jakie skarby kryje Skarbiec

Wawel, majestatyczny zamek w sercu Krakowa, kusi tajemnicą i bogactwem swej historii. Jednak to, co…

Czytaj więcej
Wejście centralne na Wawel
Wawel z dzieckiem – co warto wiedzieć przed wycieczką?

Wawel dla najmłodszych Wawel to jedno z najbardziej znanych i popularnych miejsc w Polsce, które…

Czytaj więcej
Katedra Wawelska w Krakowie
Odkryj z nami Zamek Królewski na Wawelu

Jakie tajemnice i historie kryje Zamek Królewski? Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce,…

Czytaj więcej