Zaplanuj z nami swoją wizytę na Zamku Wawelskim

Zamek na Wawelu przez wieki był sercem Królestwa Polskiego. Swój kształt uzyskał już w XIV wieku, a przez następne setki lat był powiększany i rozbudowywany, aż do obecnej jego formy. Aktualnie zamek jest miejscem dziedzictwa narodowego wpisanym na listy UNESCO, udostępnionym dla zwiedzających. Niewątpliwie jest to świetnie zorganizowana atrakcja turystyczna, ponieważ posiada bogatą ofertę zwiedzania dla turystów i daje możliwość poznania historii książąt i królów, którzy zamieszkiwali niegdyś wnętrza zamku. Zaplanowanie wizyty z pewnością znacząco ułatwia późniejsze odwiedzenie tego miejsca i zobaczenie jego zachowanej formy. 

20220728_104123

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Wawelu?

Zamek Wawelski jest olbrzymim obiektem architektonicznym. Z uwagi na fakt, że jest tak ogromny, by zobaczyć wszystkie jego wystawy i atrakcje potrzeba około 6 do 8 godzin. Natomiast czas od 3 do 4 godzin powinien wystarczyć, aby zobaczyć większość wspaniałych wnętrz zamku oraz przespacerować się po jego dziedzińcu.

Jak najlepiej zwiedzać Wawel?

Dla osób odwiedzających zamek po raz pierwszy, rekomendujemy wybranie nie więcej niż 3 – 4 ekspozycji na jeden dzień zwiedzania.

  1. Rozpoczęcie wycieczki proponujemy od zwiedzenia podziemi zamku z wystawą “Wawel Zaginiony”. Na tej wystawie zrozumiesz, jak dawniej wyglądał zamek, jak zmieniał się w czasie oraz zobaczysz wspaniałe makiety i rekonstrukcje dawnej zabudowy zamku. Bez wątpienia jest to dobry wybór, aby rozpocząć zwiedzanie od tej wystawy. 
  2. Po odwiedzeniu podziemi zamku, warto wybrać się na spacer po dziedzińcu. Można na nim zobaczyć pozostałości dawnych zabudowań w tym miejscu. Stanowi to dobre uzupełnienie do poprzedniej wystawy, dzięki czemu łatwiej będzie wyobrazić sobie, jak Wawel wyglądał w latach swojej świetności, czyli w okresie XVI w. – XVIII w.
  3. Po spacerze pośród zielonego dziedzińca zamku, warto wybrać się do jego wnętrza i zobaczyć bardzo interesującą wystawę “Prywatne Apartamenty Królewskie”. Podczas tej wizyty będziesz mieć okazję zobaczyć, jak dawniej żyli królowie oraz będziesz mógł podziwiać piękne zdobienia we wnętrzach zamku.
  4. Znając już historię zamku i dawnych królów, dobrą decyzją będzie wybranie się do “Skarbca Koronnego”. Rozbudź swoją wyobraźnię, podziwiając największe skarby dawnych królów, na czele z insygniami dawnej władzy królewskiej. Jest to bardzo ciekawa wystawa, obecnie dostępna po gruntownym remoncie latem 2022 roku. 

Odetchnij podczas wizyty na Wawelu

Poza czasem poświęconym na eksplorowanie wystaw zamku Wawelskiego, warto zrobić sobie przerwę na malowniczym dziedzińcu. Obok centrum odwiedzającego, w lecie można odpocząć na leżakach pośród pięknych kwiatów, o które dbają Wawelscy ogrodnicy. Od wiosny do jesieni w bezdeszczowe dni, można również wybrać się na wizytę do ogrodów królewskich (wejście biletowane), gdzie można zobaczyć jeszcze więcej okazów zamkowej flory. 

Zielony dziedziniec wawelski

Co jest w Krakowie na Wawelu?

Zamek Wawelski i jego oferta zwiedzania składa się z wystaw stałych oraz tras sezonowych (należy pamiętać o tym, że dostępność wystaw może być zależna od pory roku i pogody). Jest to bez wątpienia jeden z najwspanialszych przykładów polskiego dziedzictwa narodowego. Wizyta na zamku Wawelskim pokazuje jak żyli dawni polscy władcy oraz największe skarby Zamku dzięki czemu możemy poznać jego historię. 

Widok Panoramy z Wawelu

Zobacz niesamowitą panoramę Krakowa

Podczas wizyty na zamku warto wybrać się na mury zamku i podziwiać zapierającą dech w piersi panoramę Krakowa. Zamek oferuje również możliwość wejścia na najwyższą wieżę dostępną dla odwiedzających (Baszta Sandomierska – wejście biletowane), skąd można podziwiać jeszcze lepsze widoki. 

Zobacz nasze prywatne wycieczki